KARTKA Z PRZEWODNIKAKuchniaLokalne produktyMiastaRekodzieloSardyniasiniscolaTrekkingWakacje w rytmie slowZwiedzaniesardynia-siniscola-jaskinie-trekking-eleneportiche

Siniscola kilka pomysłów na najlepsze wakacje na północo -wschodnim wybrzeżu Sardynii.

Siniscola, gdzie ona właściwie leży? Przycupnęła sobie u stop białego olbrzyma, masywu gór Montalbo w historycznym regionie Baronia. Jest to świetną baza wypadową zarówno na wycieczki trekkingowe i rejsy do Zatoki Orosei, do niesamowitej Barbagii i na przepiękne plaże Archipelagu Maddalena. Ale wcale nie musicie jechać aż daleko, aby spędzić niezapomniane wakacje. U nas wiele się dzieje i mamy wiele ukrytych skarbów, które możesz zwiedzić na własną rękę z moim przewodnikiem po tym regionie lub wybrać się na jedna z naszych wycieczek. Ja chętnie służę Ci pomocą w rezerwacji rejsów. Jest to mniej znana część Sardynii, troszkę poza szlakiem, co się z tym wiąże jest wciąż autentyczna i potrafi zaskoczyć! 

To był jeden z naszych powodów, żeby wrócić na Sardynię i pokazać innym, w jak cudownym miejscu mieszkamy ( Claudio pochodzi z Siniscolii). Kiedy pojawiliśmy się na wyspie w 2012, oferta wycieczkowa ograniczała się do górskich wędrówek. My chcieliśmy zaoferować i pokazać coś innego, prawdziwe codzienne życie, ludzi, którzy tworzą historię Sardynii, artystów, unikatowe miejsca, nauczyć Cie jak robi się np sardyńskie makarony, sery. Chcemy, abyś poznał Sardynie poza szlakiem i docenił ta inna Sardynie. Bo Sardynia to nie tylko morze !  I tak też każda z naszych wycieczek to niesamowita mieszanka tego co najlepsze. Nigdy nie brakuje u nas degustacji lokalnych produktów, super atmosfery, muzyki i opowiadań o tym jak wyglądało i wygląda życie na Sardynii.

sardynia-siniscola-wycieczki-przewodnik

Siniscola i góry Montalbo

GDZIE LEŻY SINISCOLA?

Siniscola jest dużym miastem, jak na sardyńskie realia. Leży w prowincji Nuoro. Położone w idealnej pozycji pomiędzy dwoma większymi miastami na wyspie Olbia i Nuoro ( ok 50 km od Olbii i 50 km od Nuoro), przy głównej drodze ss 131. Jest tutaj wszystko co dusza zapragnie: morze, góry, pagórki, nuragi, święte źródła, miejsca na trekking, rzemieślnicy, pyszna kuchnia, jaskinie, itd. A zresztą przyjedz i sam się przekonaj !

sardynia-siniscola-jaskinie-wycieczki

Jedna z naszych ukrytych jaskiń

Jest świetnym miejscem na wakacje, ponieważ w pobliżu znajduje się wiele znanych atrakcji tj. Zatoka Orosei, miasteczko murali Orgosolo, Mamoiada– stolica wina cannonau i słynnej grupy karnawałowej Mamuthones i Isohadores. Blisko stąd do Olbii, miasta portowego nazywanego bramą Sardynii; Nuoro- stolica regionu Barbagia nazywana Atenami Sardynii, na Wybrzeże Szmaragdowe.  A dodatkowo wokół jest wciąż wiele mało znanych miejsc do odkrycia. No i piękne plaże na wyciągnięcie ręki min. Capo Comino czy Berchida.

 

Panoramiczne tarasy w drodze na szczyt

Widok z Punta Artora, Capo Comino

 

W Sinicolii nie znajdziemy pięknej starówki, postęp częściowo zatarł ślady przeszłości. Jednak wędrując wąskimi uliczkami starego miasteczka,odnajdziesz kilka ciekawych elementów architektonicznych, które przypominają o minionych latach.

sardynia-siniscola-starowka

Siniscola

Gdzie szukać noclegów?

Na nocleg najlepiej wybrać nadmorskie miejscowości lub domki, residence, agroturystyki i b&b rozsiane pomiędzy Siniscola, a nadmorskimi miejscowościami. Jeśli jesteś bez samochodu polecam nocleg w La Caletta lub w San Giovanni di Mare. Do plaży masz 2 kroki, w La Caletta jest kilka sklepów spożywczych, a w piątek i sobotę odbywa się targ. Przez ta miejscowość przejeżdża tez autobus ARST i łatwo dostaniesz się na lotnisko, do portu w Olbii czy do San Teodoro lub Nuoro. Miasto Siniscola znajduje się zaledwie 6 km od najbliższych plaż, dlatego jeśli wybierzesz nocleg tutaj musisz dojechać na plażę. Jeśli jednak chcesz budzić się nad brzegiem morza, możesz wybrać nocleg w małych nadmorskich miejscowościach tez w Sa Petra Ruja, Santa Lucia lub Capo Comino.

A oto kilka miejscówek, które polecam

sardynia-siniscola-lacaletta-santalucia

Plaża pomiędzy La Caletta i Santa Lucia

Z czego słynie Siniscola?

Dzisiaj Siniscola jest najbardziej znana z przepięknych plaż, wciąż te plaże :-). Ale nie tylko…..

  • SA POMPIA 

Symbolem Siniscolii jest jeden z bardzo rzadkich cytrusów, który rośnie tylko tutaj i tylko na wschodnim wybrzeżu. Nazywa się Pompia. Od kilku już pokoleń z białej części cytrusa przygotowuje się tradycyjny deser nazywany Sa Pompia intrea.Wiecej o sa pompia tutaj  

sardynia-siniscola-pompia-cytrus-slowfood-mydlo

Rzadki cytrus pompia i moje mydło z pompii

  • GÓRY MONTALBO 

Ale Siniscola to też biały wapienny masyw Montalbo, który góruje nad miastem. Raj dla botaników i kochających przyrodę. Wędrując w górach Montalbo poznamy sardyńska florę i faunę, ale też odnajdziemy ślady z minionych lat, kiedy góry były zamieszkiwane przez pasterzy i ich stada owiec. Jeśli nie lubisz chodzić po górach, koniecznie wyjedz droga Sp 3 w góry, gdzie czas się zatrzymał, gdzie krowy maja pierwszeństwo na drodze, skąd widać polowe Sardynii i gdzie możesz nabrać chłodnej wody z licznych źródełek wzdłuż drogi.

Wiosna zapraszam cie na poszukiwanie dzikich storczyków i endemicznych sardyńskich roślin, a wieczorami na trekking o zachodzie słońca na jeden z najwyższych szczytów gór Montalbo. A jeśli chcesz poczuć góry koniecznie dołącz do naszej 2 dniowej wyprawy z noclegiem w górach.

sardynia-siniscola-montalbo-wycieczki-trekking

Montalbo

  • GARNCARZE Z SINISCOLII 

Siniscola jest też jednym z kilku sardyńskich miast, które słynie z wyrobów garncarskich i ceramicznych. Dzisiaj zostały głównie dwie rodziny, które kontynuują rodzinne tradycje i wciąż wytwarzają piękne ozdoby, ale tez talerze, kubki, filiżanki itp

Malowanie ceramiki

  • TRADYCYJNIE

Jak większość sardyńskich miejscowości może poszczycić się grupami folk i karnawałową grupa Tinntinatos, które można podziwiać podczas różnych festiwali, świąt i festynów.

sardynia-siniscola-strojeludowe-

Grupa folk z La Caletta

  • SEROWARSKIE TRADYCJE 

Siniscola to również wielowiekowe tradycje pasterskie. Stad tez, wciąż wypasa się owce i robi sery, które możesz dostać min. w Caseificio Armentizia, ale także od wielu pasterzy.

sardynia wycieczki siniscola baronia la caletta warsztaty serowe przewodnik slow travel

  •  I INNE LOKALNE PRODUKTY CZYLI CO JESZCZE KUPIĆ NA PREZENT 

Nie brakuje u nas tez dobrego wina, zwykle cannonau, chleba carasau czy oliwy.

Robimy wino

Robimy wino

Cóż więcej trzeba do szczęścia? Tylko pięknej pogody i dobrego towarzystwa.

 

A OTO KILKA POMYSŁÓW JAK MOŻNA SPĘDZIĆ WAKACJE

WYCIECZKA SZLAKIEM NAJPIĘKNIEJSZYCH PLAŻ SINISCOLII

Powędruj szlakami wzdłuż wybrzeża Baronii: poprzez najpiękniejsze plaże Capo Comino, Berchida i Oasi Bidderosa lub wybrać mniej aktywna formę wypoczynku i poleniuchować np na śnieżnobiałych wydmach pięknej plaży Capo Comino. Chcesz odkryć z nami najpiękniejsze plaże Baronii zajrzyj tutaj

Plaza Capo Comino

Capo Comino

TREKKING O ZACHODZIE SŁOŃCA W GÓRACH MONTALBO

Wejdź na jeden z najwyższych szczytów śnieżnobiałego masywu Montalbo, na Punta Cupeti 1029 mm.n.p.m, z którego dachu przy dobrej widoczności widać góry Korsyki i szczyty gór Gennargentu. Szlak  jest średnio- łatwy, oznaczony, a dotarcie na szczyt zajmuje ok 45 min. Najlepsza pora, szczególnie w okresie upałów jest zachód słońca i pełnia księżyca, bo w drodze powrotnej bedzie on nam oświecał drogę. Góry Montalbo przecina również wiele szlaków min. Szlak naturalnych źródeł, dłuższy,ale bardzo łatwy i panoramiczny. Jednak po kilku kilometrach znika w gęstwinie maki śródziemnomorskiej, aż w końcu prowadzi przez ostatni fragment pierwotnego lasu, który zachował się w tej okolicy.. Dołącz do naszej wyprawy o zachodzie słońca i podczas pełni księżyca.

Zegnamy słonce

Zachód słońca na szczycie Punta Cupeti

POZNAJ SMAKI SINISCOLII

Wybierz się szlakiem smaków Siniscolii i spróbuj jedynego w swoim rodzaju słodkiego deseru z pompii, chleba carasatu, jak go zwą mieszkańcy Siniscolii, serów, wina i oliwy z oliwek bezpośrednio u producentów tych dóbr.Chleb Carasau

Odwiedź rodzinna piekarnie chleba carasatu, gdzie możesz tez spróbować jednego z bardzo rzadkich deserów sa Pompia, który od 2004 jest jednym z 6 prezydiów slow food na wyspie. Możesz tez dołączyć do naszej wycieczki Smaki Siniscolii !

sardynia siniscola baronia degustacja aperitif winnica la caletta wycieczki beata garmcarska tentadore

Wspólne biesiadowanie 🙂

 

CAPO COMINO HIKE & SNORKEL TOUR

Odkryj najbardziej wysunięty na wschód wyspy cypel Capo Comino, z parkingu przy nowej latarni morskiej prowadzi krety szlak do starej latarni morskiej, skąd rozpościera się cudowny widok na cala okolice, krotki szlak ok 30 min w jedna stronę. Dołącz do jednej z naszych wycieczek na Capo Comino Hike & snorkel tour  

sardynia snorkeling capo comino siniscola wycieczki

WARSZTATY CERAMIKI I WIZYTA U NAJBARDZIEJ ZNANYCH MISTRZÓW CERAMIKI W SINISCOLII

Odwiedź warsztaty lokalnych garncarzy i ceramików, u których możesz zakupić świetne prezenty i zobaczyć jak powstają piękne ozdoby i ceramiczne naczynia. Najbardziej znani garncarze to  Mario Casu i  rodzina Deiana Terra Sarda. Możesz tez dołączyc do naszych wycieczek w Baronii.

Ale nie tylko, zapraszamy cie na zajęcia z lepienia różnych cudów z gliny. Podczas warsztatów poznasz podstawowe techniki pracy na kole garncarskim, spróbujesz swoich sil i to co ulepisz zabierzesz z sobą do domu !

Kolorowa pracownia ceramiki

Kolorowy świat w pracowni garncarza

PASTERZE I WARSZTATY SEROWARSKIE  

Ale nie tylko warsztaty ! Podczas tej wyprawy dowiesz się jak wygląda i wyglądało życie pasterzy, owiec, jak powstają sery, jakie są różnice pomiędzy  serami, jak dobrać sery do dan, aperitifu, wina, itd.

Ot taka podróż do świata serów i pasterskiego prostego życia.

Podczas tej wyprawy poznasz ludzi, którzy od pokoleń z pasją robią niesamowite naturalne sery. Ale jak mówi Augusto, aby sery były najlepszej jakości, zwierzęta musza mieć bezstresowe życie, zajadać się naturalnymi paszami, itd. Pamiątką z takich warsztatów może być ser prosto od pasterza, którym możesz podzielić się z najbliższymi po powrocie do domu, o ile wytrzymasz i go nie spałaszujesz przed wyjazdem :-).

Dołącz do naszej podróży po sardyńskim świecie serów i to co wokół serów się kreci. Kazda wyprawę możemy dopasować do twoich wymagań ! Zajrzyj tutaj po więcej szczegółów.

sardynia wycieczki siniscola baronia la caletta warsztaty serowe przewodnik capo comino

PIESZE LUB ROWEROWE WYPRAWY WZDŁUŻ WYBRZEŻA 

Na szczęście mamy tutaj i płasko i kilka super tras na rowerowe wyprawy wzdłuż wybrzeża.

Pierwsza, która polecam to trasa wśród meandrów rzeki Posada, warto zatrzymać się tutaj tez na birdwatching. Trasa mieszana: drogi szutrowe i asfaltowe, piękne widoki na Posade i Wyrusz szlakiem aragońskich wież i zobaczyć pierwsze dwie wieże na wschodnim wybrzeżu. Pierwsza to wieża San Giovanni mare, a druga w uroczej wiosce rybackiej Santa Lucia skąd brzegiem morza można wybrać się na piesza lub rowerowa wycieczkę, aż do Capo Comino. Na taka wyprawę możesz ruszyć sam lub z Paolo z Explora bike Sardinia 

WARSZTATY KULINARNE W BARONII 

Kocham najlepszej jakości produkty, domowe jedzonko i wspólne gotowanie. Dlatego tez, chcemy podzielić się z Toba wiedza i spędzić wspólnie czas przy lampce wina i opowieściach o Sardynii. Tak więc, według zasady robimy to co lubimy organizujemy także warsztaty kulinarne. Nie mamy jednego stałego miejsca, czasami organizujemy je w agroturystyce, czasami w piekarni, u nas lub w innych ciekawych miejscach. Podczas naszych warsztatów nauczysz się robić sardyńskie makarony, zdradzimy ci sekrety lokalnej kuchni i zostawimy kilka przepisów na pyszne sardyńskie dania.

Oprócz makaronów zapraszam Cię na ciasteczkowe warsztaty. Kiedyś powiedziano mi, ze to dla dzieci. Niekoniecznie ! Każde sardyńskie święto ma swoje ciasto, u nas nie ma babek, mazurków, ale są własnie ciasteczka i każde przygotowuje się na specjalne okazje, święta, wesela, chrzciny. Wkrótce bedzie gotowy e-book o sardyńskich wypiekach ! 

Oprócz znanych makaronów możesz zapraszamy cie na wyjątkowe warsztaty rzadkiego makaronu Filindeu. Przygotowuje go tylko kilka kobiet z Nuoro, a jeśli chcesz go spróbować dołącz do naszej majówki: nocnej pielgrzymki z Nuoro do Luli. 

Chcesz dowiedzieć się jakie makarony królują na Sardynii, zamów już dzisiaj mój e-book o sardyńskich makaronach. 

Odkryj tajemnice sardyńskiej kuchni i dołącz do naszych warsztatów kulinarnych. 

TimeLapse of our first Sardinian pasta making masterclass of 2019! John and Angie from N.Y. United States, were really great! Our friend Laura owner and chef of the Agriturismo Pedras Rujas, also enjoyed teaching how to prepare Lorighittas, Culurgiones, Ravioli, Macarrones de punzu and Macarrones de Busa, 5 different kind of fresh pasta 🍝 that Laura has served during a fabolous dinner, together with other special local products! 🧀🥩🍷If you want to enjoy your time in Sardinia learning how to make and cook traditional Sardinian pasta dishes, then enjoy the meal in a beautiful countryside setting… contact us and join our Traditional Sardinian pasta making class!…#sardiniaslowexperience #sardinianpasta #lorighittas #macarronesdepunzu #pastamakingclass #pastamaking #visitsardinia #cookingclass #sardinia_exp #sardinianfood #pastafattaincasa #homemadepasta #freshpasta #pastafresca #pastalover #slowfood #slowtravel #sustainabletourism #siniscola #pedrasrujas

Opublikowany przez Sardinia Slow Experience Sobota, 4 maja 2019

ŚLADAMI NURAGIJSKIEJ CYWILIZACJI W BARONII 

Chcesz dowiedzieć się więcej o jednej z najbardziej tajemniczych cywilizacji zamieszkujących w basenie Morza Śródziemnego? Dołącz do nas i wybierz wycieczkę sadami cywilizacji nuragijskiej w regionie Baronia. Opowiem ci o sekretach tego niesamowitego ludu, który zostawił po sobie ogromne bogactwo archeologiczne: ok 8 tys nuragow, święte studnie, źródła i grobowce nuragijskie zwane grobowcami gigantów. W programie tej wycieczki odkryjesz pięknie położone sanktuarium nuragijskie Janna e’ Pruna, Święte źródło Su Notante i grobowiec nuragijski Su Picante, który znajduje się przy drodze z Capo Comino do Irgoli.

Sankturaium nuragijskie Janna e' Pruna

Nuragijskie sanktuarium Janna e Pruna

COŚ JESZCZE? 

Owszem region Baronia i okolice Siniscolii maja wiele ciekawych zakamarków, które możesz odkryć sam lub wybrać się ze mną na wspólne wędrówki.

POSADA

Koniecznie zajrzyj do Posady, która zaliczana jest do najpiękniejszych średniowiecznych sardyńskich miasteczek. Polecam ci spacer stromymi uliczkami i wejście do ruin średniowiecznego zamku Castello della Fava i na wieżę, skąd rozciąga się niesamowity widok. Najlepsza pora to późny wieczór i zachód słońca. Wyjada wam niesamowite zdjęcia z wieży. A może chcesz poznać losy Posady, odkryć wspólnie jej ukryte tarasy panoramiczne z przewodnikiem w języku polskim po miasteczku- zapraszam cię na spacer   walking tour po Posadzie. 

Wisienka na torcie bedzie aperitif u Antonello w barze Antico Terazza. Na ostatnim pietrze jest piękny panoramiczny taras, koniecznie wyskrob się tam i zajmij miejsce, jeśli trafisz na pełnię księżyca, ogromna buźka pojaw się na horyzoncie, wyłoni się z otchłani morskich i stworzy niesamowita atmosferę!

Posada

Posada

TORPè

A jeśli chcecie podążyć nuragijskim tropem i zobaczyć jak wyglądały słynne nuragi zajrzyj do